Захист прав споживача або як обміняти/повернути товар?

Захист прав споживача або як обміняти/повернути товар?

Питання повернення чи обміну товарів регулюється Законом України Про захист прав споживача, але на жаль, крім фрази про повернення за 14 днів покупці не обізнані в деталях, що часто приводить до непорозумінь  при покупках, несправедливих скарг, розчарувань і т.д.
Перш, ніж продовжити, хочеться ще раз звернути увагу покупців на деякі особливості покупок через інтернет, узгодивши які можна уникнути витрат часу і спокою.

1. Купуючи будь-які речі в інтернеті уважно прочитайте описання товару. беріть до уваги *наприклад для одягу та взуття) що у всіх виробників різні розмірні сітки. Купуйте не “L-ку” і “туфлі 38” розміру, уточніть, на які об’єми іде розмір L (зазвичай є розмірні сітки виробників) і на скільки см. стопи призначений даний 38 розмір.

2. Якщо Ви очікуєте від речі певних властивостей, спитайте у консультанта, чи задовольнить саме ця річ Ваші потреби! Наприклад популярний матеріал габардин.  Побачивши в  описанні “габардин” і на фото дівчину в тоненькій повітряній спідничці-кльош в принципі можна зрозуміти, що спідниця не зимова і без підкладу. Та  іноді очевидне залишається за кадром, і клієнт обурюється тим, що спідниця не тепла, звинувачуючи магазин в тому, що матеріал “поганий”, хоча він не поганий, а просто не задовольнив суб’єктивні очікування покупця.

Вся справа в тому, що матеріал “габардин” це не єдиний вид матеріалу, це спосіб плетіння ниток, і з габардину шиються як тонкі легкі сукні, так і теплі зимові пальто.  Те саме стосується наприклад матеріалу “двунитка” Це матеріал з двох ниток, але вони бувають абсолютно різні, котонові, вовняні, поліефірні, з додаванням еластану або спандексу, тощо. Відповідно ті самі світшоти з двунитки можуть бути як теплими, так і легкими.

Тому будь ласка, купуючи речі онлайн порівнюйте описання з фото, якщо у вас виникають питання, краще задайте їх до покупки, оскільки думка “погано” чи “добре” є суб’єктивною, а факти залишаються фактами. Купивши товар в інтернеті клієнт автоматично погоджується з умовами, вказаними на сайті. Інша справа, якщо замість  малинових тапочок приходять коричневі кеди. Але про це – далі.

3. Попри те, що існує окремий список речей, що не підлягають поверненню та обміну, єпевні умови в кожному магазині. Вони не можуть йти в розріз з Законом України “Про захист прав споживача”, але можуть доповнювати його і клієнт зобов’язаний дотримуватися правил і особливостей роботи певного магазину, а при незгоді – обрати більш зручний для себе спосіб покупок.

4. І останнє, перед тим як перейти власне до основних статей, які зобов’язаний знати кожний покупець.
Погрози. З погрозами від клієнтів стикався кожний магазин і замість очікуваного “переляку” клієнт має тільки негативне ставлення до себе, затягування до максимального  терміну вирішення проблемних питань і т.д. “Лякати” магазини прокураторою, податковими, “охоронцями троюрідного дяді-депутата” і десятьма карами єгіпетськими, підозрюючи, що всі магазини навокло працюють за “чорним налом” і мають одразу після слова “податкова”злякатися клієнт звичайно може, але по перше, такі спроби погроз принижують самого клієнта в очах представників компаній, а по друге,

Стаття 8. Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості

1. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

2. Стосовно непродовольчих товарів, що перебували у використанні та були реалізовані через роздрібні комісійні торговельні підприємства, вимоги споживача, зазначені у частині першій цієї статті, задовольняються за згодою продавця.

Згідно з цією частиною задовольняються вимоги споживача щодо товарів, гарантійний строк на які не закінчився.

3. Вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті, пред’являються на вибір споживача продавцеві за місцем купівлі товару, виробникові або підприємству, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача.

Споживач має право пред’явити одну з вимог, передбачених частиною першою цієї статті, а в разі її невиконання заявити іншу вимогу, передбачену частиною першою цієї статті.

Зазначені вимоги за місцезнаходженням споживача задовольняють також створені власником продавця торговельні підприємства та філії, що здійснюють продаж аналогічних придбаним споживачем товарів, або підприємства, на які ці функції покладено на підставі договору. Функції представників підприємств-виробників виконують їх представництва та філії, створені виробниками для цієї мети, або підприємства, які задовольняють зазначені вимоги на підставі договору з виробником.

4. Продавець і виробник під час продажу (реалізації) товару зобов’язані інформувати споживача про підприємства, що задовольняють вимоги, встановлені частинами першою і третьою цієї статті.

5. Продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) зобов’язані прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги.

Доставка великогабаритних товарів і товарів вагою понад п’ять кілограмів продавцю, виробнику (підприємству, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) та їх повернення споживачеві здійснюються за рахунок продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті).

6. За наявності товару вимога споживача про його заміну підлягає негайному задоволенню, а в разі виникнення потреби в перевірці якості – протягом чотирнадцяти днів або за домовленістю сторін.

У разі відсутності товару вимога споживача про його заміну підлягає задоволенню у двомісячний строк з моменту подання відповідної заяви. Якщо задовольнити вимогу споживача про заміну товару в установлений строк неможливо, споживач вправі на свій вибір пред’явити продавцю, виробнику (підприємству, що виконує їх функції) інші вимоги, передбачені пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої цієї статті.

7. Під час заміни товару з недоліками на товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не провадиться.

Під час заміни товару з недоліками на такий же товар іншої марки (моделі, артикулу, модифікації) належної якості перерахунок вартості товару з недоліками у разі підвищення ціни провадиться виходячи з його вартості на час обміну, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості на час купівлі.

При розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред’явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

8. У разі придбання споживачем непридатного харчового продукту продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти. Розрахунки із споживачем у такому разі проводяться в порядку, передбаченому абзацом третім частини сьомої цієї статті.

{Частина восьма статті 8 в редакції Закону № 1602-VII від 22.07.2014}

9. При пред’явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару вони повинні бути усунуті протягом чотирнадцяти днів з дати його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк.

На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) зобов’язані створювати (мати) обмінний фонд товарів. Перелік таких товарів визначається Кабінетом Міністрів України.

За кожний день затримки виконання вимоги про надання товару аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) та за кожний день затримки усунення недоліків понад установлений строк (чотирнадцять днів) споживачеві виплачується неустойка відповідно в розмірі одного відсотка вартості товару.

При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або складової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину обчислюється починаючи від дня видачі споживачеві товару після ремонту.

10. Споживач має право пред’явити виробнику (продавцю) вимогу про безоплатне усунення недоліків товару після закінчення гарантійного строку. Ця вимога може бути пред’явлена протягом установленого строку служби, а якщо такий не встановлено – протягом десяти років, якщо в товарі було виявлено недоліки (істотні недоліки), допущені з вини виробника. Якщо цю вимогу не задоволено у строки, передбачені частиною дев’ятою цієї статті, споживач має право на свій вибір пред’явити виробникові (продавцеві) інші вимоги, відповідно до частини першої цієї статті.

11. Вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, – технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. Вимоги споживача щодо технічно складних побутових товарів розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, передбаченого Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

{Абзац перший частини одинадцятої статті 8 в редакції Закону № 1791-VIII від 20.12.2016}

Під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

У разі втрати споживачем технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, їх відновлення здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

12. Виробник зобов’язаний відшкодувати всі збитки продавця (підприємства, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті), який розглядає претензію споживача до придбаного товару.

Продавець (виробник) товарів зобов’язаний у місячний строк відшкодувати підприємству, що виконує його функції, збитки, яких воно зазнало у зв’язку із задоволенням вимог споживача, передбачених цією статтею.

13. Вимоги, встановлені частиною першою цієї статті щодо товарів, виготовлених за межами України, задовольняються за рахунок продавця (імпортера).

14. Вимоги споживача, передбачені цією статтею, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання. Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника.

Стаття 9. Права споживача при придбанні товару належної якості

1. Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.

Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) з підстав, зазначених у цій статті, затверджується Кабінетом Міністрів України.

2. Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.

3. При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Висновок: ніхто не має права змушувати Вас шось купувати, і Ви, дотримуючись певних правил звичайно можете обміняти товар, який Вам не сподобався, а в деяких випадках і повернути його. Надавши Вам товар неналежної якості магазин зобов’язаний обміняти його за свій рахунок або повернути гроші, якщо актуальність покупки для Вас минула. Але поширена думка “просто так повернути за 14 днів” є хибною.
Багато магазинів все ж ідуть  назустріч покупцю і приймають повернення товарів, повертаючи кошти за мінусом транспортних витрат та витрат на обробку замовлення, яка зазвичай не перевищує 30-100 грн. в залежності від розміру товару та способу його упаковки.

Якщо товар не задовольнив Вас з об’єктивних причин – брак, не той колір, навіть просто пізня доставка, Ви маєте повне право відмовитися від речі або скористатися інформацією ст. 8 (вище)

Якщо ж бажання повернути товар є суб’єктивним (ви передумали наприклад, змінилися обставини) Ви можете обміняти його на інший в магазині. Але зверніть увагу, що повернути річ варто в перший же день після отриманні товару, оскільки через те, що мають місце випадки шахрайства серед покупців (річ купується, вдягається пару разів і повертається в магазин), представники магазинів можуть одразу відмовити Вам в поверненні, якщо ви звернетеся за обміном/поверненням через тривалий термін. Якщо ж товар клієнтом висилається самовільно, без попередження, він просто не отримується магазином, або через індивідуальні незгоди, або при огляді виявляються ckslb носіння,  дефекти, фіксуються актом пошти і т.д., і товар знову повертається клієнту, який щоб забрати оплачену річ має оплатити і пересилку в обидві сторони.

Тому купуючи товар в магазині будь ласка, впевніться в його надійності, вже писали раніше тут як це зробити, а в разі, якщо виникли проблеми, знайте свої права і обов’язки, ні в якому разі не принижуйте себе класичними примітивними погрозами “податкових-прокуратур-анафеми” і тоді обов’язково все буде добре 🙂

Залишити відповідь

×
×

Корзина